خانه / بازاريابی / اصول و فنون مذاکره / درسهایی از اسطوره‌ی هنرهای رزمی (قسمت اول)
درسهایی از اسطوره‌ی هنرهای رزمی (قسمت اول)

درسهایی از اسطوره‌ی هنرهای رزمی (قسمت اول)

پیشنهاد از طریق پیامک

“فقط دانستن کافی نیست،باید به کار گرفت.فقط خواستن کافی نیست، باید انجام داد-بروس لی “
بروس لی متولد ۲۷ نوامبر سال ۱۹۴۰ استاد بی رقیب هنرهای رزمی، نویسنده و بازیگر فیلم‌های رزمی و نیز نظریه پرداز در حوزه‌های فلسفی است که بنیانگزار نوآوری‌های بسیاری در این عرصه بوده است.او در یکی از محله‌های چینی کشور آمریکا متولد شد و توانست با ساخت فیلم‌های عامه پسند رزمی، سینمای هالیوود را دچار تحول کند. جهان پس از مرگ ناگهانی بروس لی در سن ۳۲ سالگی و در اوج شهرت و محبوبیت دچار شوک بزرگی شد، به گونه‌ای که برخی شایعات نقل شده درباره‌ی مرگ این قهرمان افسانه‌ای، همجنان به قوت خود باقی هستند.
به هر ترتیب بروس لی علاوه بر ایجاد سبک های نوین در ورزش‌های رزمی مثل سبک معروف جیت کان دو، از کودکی پا به عرصه سینما گذاشت.
اولین نقش خود را به عنوان کودکی در کالسکه بازی کرد و زمانی که تنها ۱۸ سال داشت در ۱۲ فیلم بازی کرده بود.
بروس لی سالها الهام بخش بسیاری از افراد بوده است، بگونه‌ای که برخی او را فیلسوفی طراز اول می‌دانند. بروس لی در قامت یک قهرمان معنای بهترین بودن است. او به ما می‌آموزد که چگونه بهترین باشیم .
بروس لی در یک جمله یعنی چگونه بیشترین بهره را از داشته‌هایمان داشته باشیم، در جست و جوی دانش ناب باشیم و دانسته‌هایمان را چگونه در عمل به کار ببندیم.
در ادامه ۱۰ درس از بروس لی را مرور می‌کنیم:
۱۰ فرمان بروس لی
یکی از اساتید بزرگ هنرهای رزمی می گوید،یک شاگرد بعد از هزار روز تمرین هنوز یک مبتدی است که بعد از ده هزار روز تمرین به این نتیجه می‌رسد. بروس لی مصداق واقعی این جمله است اما از او چه درسهای دیگری میتوان آموخت؟:
۱-    بهترین خود باشید
بهترین خود بودن به معنای آن نیست که درست جا پای دیگران بگذاریم و قدم‌های آنان را یک به یک دنبال کنیم.بهترین بودن حتی این نیست که سعی کنیم کسی باشیم که نیستیم. بلکه معنای آن اینست که بهترین نسخه از خود واقعی مان باشیم. بروس لی می‌گوید: ” همیشه خودتان باشید، خود را ابراز کنید به خود ایمان داشته باشید.وقت خود را با تقلید کورکورانه از شخصیت دیگران تلف نکنید.”

۲-    آنچه به کار می آید از آن خود کنید
منظور از جمله فوق این نیست که کورکورانه دنباله رو باشیم و هر راه و مسلکی را پیش بگیریم بلکه مقصود بکارگیری بهترین بهترینها و متناسب ساختن برترین الگوها و روحیات فردی خودمان است، مفهومی که بزرگان از آن با عنوان الگو برداری آگاهانه یاد می‌کنند. الگو برداری آگاهانه منای ضمنی دیگری نیز دارد و آن اینکه آنچه مناسب ما نیست را کنار بگذاریم ، بنابراین الگو برداری بهینه اسراتژی است و به معنای آن است که چه کارهایی بکنیم و چه کارهایی را نباید بکنیم.
ژاپنی‌ها برای الگو برداری بهینه واژه‌ی دانتوستو را به کار می‌برندکه به معنای تلاش برای بهترین بهترینها بودن است. برای بهترین بهترینها بودن باید نگاه را به بیرون داشت (بیرون از خودمان، بیرون از سازمان‌مان، بیرون از محیط زندگی‌مان و …) و با مشاهده یاد گرفت که دیگران چگونه به سطوح عملکردی بالا دست یافته‌اند و از چه الگوهایی پیروی کرده‌اند.لذا الگو برداری آگاهانه نوعی یادگیری موثر از تجارب خود و دیگران است. بروس لی نمونه یک انسان آگاه است که توانسته از نقاط قوت دیگران الگو برداری صحیح کند.
او در جست و جوی تعالی، از برترین تکنیکها بهره برد و آن را با رش خود  به جهانیان عرضه داشت. بروس می‌گوید:” آنچه به کارتان می‌آید از آن خود کنید و الباقی را کنار بگذارید.الگویی ر انتخاب کنید که بتوانید آن را مال خود کنید.”

۳-    ذهن خود را باز نگه داریم
اگر ظرف دانایی‌تان پر باشد ،نمی‌توانید چیز جدید ی یاد بگیرید.این یکی از حکمتهای بروس لی است.بنابراین تلاش کنیم تا دانسته های قبلی خود را کنار بگذاریم و با کنجکاوی مسیرهای جدید را دنبال کنیم .چوانگ تزو دیگر استاد هنرهای رزمی نیز ذهن یک انسان کامل و پخته را به آیینه‌ای تشبیه می کند، آیینه‌ای که چیزی را جذب نمی‌کند ، در انتظار چیزی هم نیست و هر چی را باز می‌تاباند و در خود نگه نمی‌دارد.

۴-دروازه ذهن خود را به روی افکار منفی ببندیم و هدف‌های برزگ و واقعی داشته باشیم
سان تزو استراتژیست و فیلسوف شهید مشرق زمین می‌گوید:” افکار منفی فقط به وسیله تشویقها و توجهات ما قدرت می‌گیرند و باعث از پا در آمدن‌مان می‌شوند.بروس لی می گفت که نباید به افکار منفی اجازه داد که در ذهن ما ریشه بدوانند، چرا آنها همچون علفهای هرز جرات و شهامت و اعتماد به نفس ما را در خود خفه کرده و نابود می سازند. هدفمندی پادزهر افکار منفی است و خیالات باطل را ریشه کن می‌کند.همانطور که بروس لی می‌گوید:”آن چه باید از آن ترسید شکست نیست، بلکه هدفهای کوچک و بی ارزش است که در حکم جنایت به خویشتن هستند.وقتی هدفهای بزرگ دارید و کارهای بزرگ می‌کنید، شکست هم می‌تواند با شکوه و آموزنده باشد “

ادامه این مطلب را فردا بخوانید

درباره siavash

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا